Διήμερο αθλητικών επιδείξεων του Δημοτικού Σχολείου

Δημοσιεύτηκε: 31/05/2022

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας ,η Διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί της Φυσικής Αγωγής και των τάξεων υποδέχθηκαν τους γονείς και τα αγαπημένα τους πρόσωπα στο κλειστό γυμναστήριο ” Χρήστος Παπακώστας” του Γυμνασίου-Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων μας σε ένα διήμερο αθλητικών επιδείξεων τη Δευτέρα 30 και την Τρίτη 31 Μαΐου 2022.

Το πλούσιο αθλητικό πρόγραμμα περιελάμβανε ασκήσεις ρυθμικής, χορογραφίες μπαλέτου, παραδοσιακούς χορούς, μουσικοκινητικές ασκήσεις και ασκήσεις ευλυγισίας και ενδυνάμωσης από τα παιδιά όλων των τάξεων καθώς και αγώνες ποδοσφαίρου και χειροσφαίρισης από τα αγόρια της Ε ‘ και ΣΤ ‘ Τάξης.

Το πολυπληθές κοινό χειροκρότησε με ενθουσιασμό τα παιδιά ,καθώς ξεχώρισαν για τη συγχρονισμένη κίνηση ,τις άρτιες χορογραφίες ,την άψογη συνεργασία, την υποδειγματική πειθαρχία ,το ομαδικό πνεύμα ,το “ευ αγωνίζεσθαι”, δεξιότητες και αρχές που καλλιεργούνται σε όλα τα αντικείμενα της Φυσικής Αγωγής.

Οι εκδηλώσεις του “Πολιτιστικού καλοκαιριού 2022” συνεχίζονται με τις γιορτές όλων των τάξεων για τη λήξη της σχολικής χρονιάς.