Πρόγραμμα σχολικής εορτής (Γυμνασίου-Λυκείου) 28ης Οκτωβρίου.

Δημοσιεύτηκε: 25/10/2022

Α΄ Μέρος

– Ανάγνωση πρακτικών των συλλόγων διδασκόντων του Γυμνασίου και του Λυκείου για τον ορισμό Σημαιοφόρων και Παραστατών
– Παράδοση σημαίας Λυκείου από τον Λυκειάρχη των Εκπαιδευτηρίων κ. Αναστάσιο Δασταυρίδη
– Παράδοση σημαίας Γυμνασίου από τη Γυμνασιάρχη των Εκπαιδευτηρίων κ. Ευαγγελία Κουκουλά
– Απονομή Αριστείων – Βραβείων στους μαθητές Γυμνασίου –Λυκείου

Β΄ Μέρος
– Εκφώνηση πανηγυρικού της ημέρας από τη φιλόλογο κ. Αθηνά Αλμπάντη
– Οι μαθητές του Γυμνασίου παρουσιάζουν «το σκληρό πρόσωπο του πολέμου και το αγωνιστικό πνεύμα του ανθρώπου που το υπερνικά»
– Η χορωδία των Εκπαιδευτηρίων ερμηνεύει τραγούδια του Μ. Θεοδωράκη και του Γ. Μαρκόπουλου
* Τραγούδι της ειρήνης (Γ. Μαρκόπουλος)
* Ο μικρός στρατιώτης (Γ. Μαρκόπουλος)
* Αρνιέμαι ( Μ. Θεοδωράκης)
* Αντινανούρισμα ( Μ. Θεοδωράκης)
* Τον πόλεμο τον κάνουνε ( Γ. Μαρκόπουλος)
* Ειρήνη ( Μ. Θεοδωράκης)

Στη γιορτή συμμετέχουν οι μαθητές:

Φίλιππος Ορφέας Βόγιας, Ιωάννα Δουκάκη, Δημήτρης Ζυγούρας, Στέλιος Ζιώγας, Κωνσταντίνα Καρατζά, Σοφία Κωνσταντινοπούλου, Φραντσέσκα Λέρντα, Κωστής Λιούπης, Γεωργία Λύτρα, Δέσποινα Μαυρομάτη, Αναστασία Μούστου, Φίλιππος Μπαρλαγιάννης, Εμμανουέλα Μπατρακούλη, Γιώργος Μπίλλης, Πάρης Νικολάου, Σοφία Παπατριανταφύλλου, Αχιλλέας Παρούσης, Βαρβάρα Σεργιαννίδου, Σωτηρία Σιώπη, Δήμητρα Τάχα, Αναστάσιος Τέλλιος, Ευθυμία Τέλλιου, Ραφαέλα Τσαλκιτζή, Γιάννης Τσαρτσαράς, Βίβιαν Τσιτσιφλή, Σέβη Τσουκνίδα, Δομήνικος Χαλβατζάς, Όλγα Χατζηνίκου, Ειρήνη Χρυσικού.

Επιλογή κειμένων: Ευαγγελία Μπακογιάννη
Διδασκαλία μουσικών κειμένων: Δημήτρης Πασχαλίδης