ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ

Δημοσιεύτηκε: 14/04/2024

Το Σχολείο μας στο πλαίσιο καλλιέργειας ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων και έχοντας ως αξιακή αρχή όχι μόνο την εκπαίδευση αλλά και την παιδεία των παιδιών πραγματοποιεί ανελλιπώς δράσεις που έχουν σχέση με το Θέατρο, τη Μουσική, τα Εικαστικά, τη Λογοτεχνία. Στόχοι μας είναι η επαφή, γνωριμία, εμβάθυνση των γνώσεων της Ελληνικής ιστορίας, η ανακάλυψη πολιτιστικών στοιχείων και παραδόσεων μιας άλλης εποχής, η διαμόρφωση ερευνητικού πνεύματος, η ενίσχυση της αυτενέργειας των μαθητών/τριών σε όλα τα πεδία της καλλιτεχνικής δημιουργίας. Ακόμη, σημαντικός στόχος είναι η εξοικείωση με τη «γλώσσα» της κινηματογραφικής αφήγησης και το σενάριο, η ενίσχυση της φαντασίας και της πρωτοβουλίας για καλλιτεχνική έκφραση και πηγαία δημιουργικότητα με αισθητικό αποτέλεσμα καθώς και η καλλιέργεια συνεργατικού και συλλογικού πνεύματος.

Έτσι, λοιπόν, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ Τάξης συμμετέχουν στον 6ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» που συνδιοργανώνεται από την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υ.ΠΑΙ.Θ. σε συνεργασία με το αρχείο της ΕΡΤ δημιουργώντας μία ταινία μικρού μήκους. Το θέμα της ταινίας οι ιδέες του Διαφωτισμού. Τα γυρίσματα πραγματοποιήθηκαν στο ιστορικό χωριό Τσαριτσάνη.